Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı

Deneme Erişimi Veri Tabanları

DENEME ERİŞİMİNE AÇILAN  VERİ TABANLARI

(Adına Göre)

 

Akademik Gelişim ve Eğitim Veri Tabanı (AKAGEV) (25 Ekim - 19 Kasım)

Akademik Gelişim ve Eğitim (AKAGEV), üniversite öğrencilerinin, öğretim elemanlarının ve iş dünyasının eğitim ihtiyaçlarını online ve interaktif bir ortamda sağlamak amacıyla geliştirilmiş bir veri tabanıdır. Erişim için kurumsal eposta adresiniz ile üye olup, üyelik sonrası aktivasyon maili üzerinden hesabınızı aktifleştirmeniz yeterlidir.

Deneme erişimi kapsamında açılacak dersler; 

 • STEM + A Eğitim Modeli Kuram ve Uygulama
 • Arapça Eğitimi
 • Python Programlama Dili Eğitimi
 • Sosyal Medya Stratejileri Eğitimi 
 • Programlama Dillerinin Prensipleri Eğitimi
 • Revit Architecture ile Mimari Tasarım Başlangıç Eğitimi
 • Bankacılığa Giriş Eğitimi
 • Yapay Zeka Eğitimi
 • Rotamız 45 Derece Kaligrafi Eğitimi
 • Kullanılabilir Arayüz Tasarımı Eğitimi

 

Cambridge University Press Koleksiyonları (10 Ekim - 30 Kasım)

Cambridge University Press eBooks ve Journals Online, 450’dan fazla hakemli bilimsel dergiyi ve 44,000’den fazla akademik kitabı çevrimiçi olarak erişime sunmaktadır. Sunduğu bilimsel yayınlar tüm disiplinlere hitap eder. TIP, Mühendislik, Fizik, Sosyal Bilimler, Matematik, Psikoloji ve daha bir çok konu başlığında büyük bir bilimsel hazneye erişimi sunar. 1534 yılında yayın hakkını elde Cambridge University Press, dünyanın ilk akademik yayınlarını çıkaran kurum olarak dikkat çekmektedir. Bir üniversite yayınevi olarak temel yayın amacı bilime katkı sağlayacak bir yayınevi olmak olan Cambridge University Press, dünyaca ünlü bilim insanlarının tarih boyunca bünyesinde yayın yapmaları ve çalışmalar yapmasıyla dikkat çekmiştir.
Cambridge University Press  Homsy Akışkanlar Mekaniği Laboratuvarı, deneme erişimine açılan bu kaynak, içerisinde bir çok farklı Akışkanlar Mekaniği ders içeriğini barındırır. Özellikle Mühendislik temel eğitimi ile Fizik departmanlarının yoğunlukla yararlanabileceği online ders kaynağı olarak sunulabilir. 8 ana ders modülünde 800’den fazla multimedya içeriği sunar.
Cambridge University Press Stahl Psikiyatri Koleksiyonu, Stahl koleksiyonu Psikiyatri alanında özellikle ilaç etkileşimleri ve en yeni tedavi yöntemleri konusunda detaylı analizler sunar. Bu koleksiyondaki içeriğe erişim için başlık listesinde yer alan kitapların bağlantı adresleri kullanılmalıdır.
Cambridge Shakespeare Koleksiyonu, yazarın tüm eserlerine, uyarlamalarına ve kritiklerine erişim imkanı sunan en geniş kapsamlı Shakespeare koleksiyonu olma özelliği taşır. Shakespeare’in tüm eserlerini tam metinleri ile Shakespeare’in eserleri ile ilgili yazılmış yüzlerce deneme, değerlendirme ve makaleyi bulabileceğiniz bütünleşik bir kaynak sunmaktadır.

 

CNKI - Academic Reference Veri Tabanı (17 Ekim - 17 Kasım)

CNKI Academic Reference, Çin'de yayımlanan İngilizce kaynakları içeren, en kapsamlı akademik veri tabanıdır. Çinceye hakim olmayan akademisyenlerin Çin'in akademik gelişimini izleyebilmelerini ve tüm yönleriyle toplumsal verilerine erişimini sağlayan bir arama ve keşif platformudur. Dergiler, doktora ve yüksek lisans tezleri, konferans bildirileri, e-kitaplar, yıllıklar ve sözlükleri kapsayan 2,6 milyon İngilizce tam metin makale ve çeşitli disiplinlerden 14 milyon İngilizce özet içerir.

 

Cochrane Library (20 Ekim - 20 Kasım)

Genel hedefi dünya çapında her gün uygulanan tedavilerin bağımsız olarak değerlendirilip kontrolleri yapılarak mümkün olan en iyi sonucu uzmanlarına sunmak olan, araştırmalarınıza değer katacak The Cochrane Library veritabanına 1 aylık deneme erişimi 20 Ekim- 20 Kasım tarihleri arasında başlamıştır. Sağlık alanında karar verme sürecini iyileştirmek ve desteklemek için farklı türde yüksek kaliteli, bağımsız kanıtlar içeren bir veri tabanı koleksiyonudur.

İçerik:

 • 8,500+ sistematik review, 
 • +1,800,000 trial, 
 • +2,400 protokol ve +3000 Cochrane Clinical Answers (klinik soru ve cevap)
 • 355.000’den fazla Epistemonikos Sistematik İncelemesi
 • PICO Araması
 • Her ay 30+ yeni review

Eğitim ve içerik videoları için  Cochrane Library Eğitim Portalı ‘nı ziyaret edebilirsiniz.

 

COMICS PLUS Çizgi Roman Platformu

Demo hesabı almak için aşağıdaki linkte yer alan formu doldurmanız yeterli olacaktır. Formu doldururken distrübitör olarak Sayısal Grafik’i işaretlemeniz gerekmektedir.

https://comicsplusapp.com/demo/

 

dMags Dergi Platformu (19 Ekim - 25 Kasım)

dMags Dergi Platformu, 600’den fazla Türkçe popüler kültür dergiyi orijinal baskı formatında dijital ortamda kullanıcılara sunmaktadır. Türkiye’nin önde gelen, National Geographic, Atlas, Popular Science, Cosmopolitan, Forbes, Capital, Level, Chip gibi birçok dergiye dMags üzerinden erişebilirsiniz. Sağladığı çoklu platform desteği ile dMags veri tabanında yer alan dergilere kullanıcılar, dergiler çıktığı an dMags mobil uygulaması ve web sayfası üzerinden erişim sağlayabilirler. dMags ile dergilerin güncel sayıları ile birlikte arşiv sayılarını da görüntüleyebilirsiniz.
dMags mobil uygulaması ile birlikte okumak istediğiniz sayıları indirerek çevrim-dışı okuyabilir, kitaplığınızı oluşturabilirsiniz.

 

e-Osmanlıca Veri Tabanı (25 Ekim - 01 Aralık)

e-Osmanlıca veri tabanı, Osmanlı Türkçesini en kolay ve en doğru tekniklerle öğretebilmeyi hedefleyen toplam 79 dersten oluşan bir eğitim platformudur. Bu platforma özel kurgulanan oyunlaştırılmış (doğru/yanlış, eşleştirme, şıklı ve gördüğünü yaz vb.) sistemle e-Osmanlıca, 7'den 70'e ilgili herkese hitap edecek ve öğretecek şekilde tasarlanmıştır.

Başlıca özellikleri ve sağladığı kazanımlar şunlardır:

 • Başlangıçtan ileri seviyeye dek oyunlaştırılmış kişiye özel eğitim.
 • Seviye tespit sınavlarıyla Osmanlıca okuma becerinizi/düzeyinizi belirleme imkanı.
 • Her ders için gerekli donanımı edindirerek sonraki aşamaya geçişi sağlayan öğretici sistem.
 • Üniversite müfredatına uygun 79 ders ve 1000’in üzerinde kelimeden oluşan eğitim seti.
 • 10 farklı tiple yüzlerce soru ile konu bilgisini ölçme ve değerlendirme.
 • İnteraktif dersler ile Osmanlı Türkçesini öğrenerek katılım sertifikası kazanma imkanı.
 • Osmanlı Türkçesi imla sözlüğü ile kelime çeviri özelliği.

 

Figure Reporsitory (13 Ekim - 11 Aralık)

Figure Reporsitory (figrep.com), milyonlarca akademik görselin bulunduğu ve bu görseller arasında arama yapılabilen ilk ve tek akademik veri tabanıdır. Figure Reporsitory bilimsel bilginin kullanılmasında çok önemli olan görsel ve figürleri akademik yayınların içinden çıkartıp indekslemektedir. Figure Reporsitory ile anahtar kelimeler kullanarak figürler ve görseller içerisinde kolaylıkla arama yapabilirsiniz.

Figure Reporsitory veri tabanına kurum ağından hiçbir kayıt gerekmeden, kurum dışından ise edu.tr uzantılı email hesaplarınız ile kayıt olarak erişebilirsiniz.

 

JaypeeDigital Tıp, Diş Hekimliği, Hemşirelik ve Sağlık Bilimleri Veri Tabanı (17 Ekim - 18 Kasım)

JaypeeDigital Akademik Tıp, Diş Hekimliği, Hemşirelik ve Sağlık Bilimleri veri tabanı, anadili İngilizce olmayanlar için anlaşılabilir akademik İngilizce ile yazılmış 900’den fazla ders e-kitabı (textbook), 2600’den fazla akademik e-kitap olmak üzere toplam 5115 e-kitap, 8000’den fazla ameliyatları gösteren ve sesli anlatımlı video, MCQ, SBA, SCE soru bankası ve cevapları, USMLE, MRCP, FRCS, FRCR sınavları için hazırlık kitapları, eski sayıları ve en son sayılarına erişilebilen 70 e-dergi içermektedir. Bu dergilerin 12 tanesi doğrudan diş hekimliği ile ilgilidir.

JaypeeDigital, üniversite ve uluslararası mesleki tıp dernek ve kuruluşlarının resmi yayınevidir. 5000’nin üzerinde e-kitap, 8000’den fazla video ve 70 e-dergi Jaypee Digital’ın kendi özel yayınlarıdır.

 

Kelime.com Veri Tabanı (25 Ekim - 01 Aralık)

Kelime.com veri tabanı, onlarca sözlük içerisinde aradığınız kelimenin dil, tür, anlam ve etimolojik köken bilgisini sunan, aranan kelimenin benzerlerini ve türevlerini bulan, aynı zamanda yıpranma ve silinmeden dolayı okunamayan kelimeleri çözümlemeye yarayan bir sözlükler veri tabanıdır.

Başlıca özellikleri ve sağladığı kazanımlar şunlardır:

 • Aradığınız kelimenin tüm sözlüklerdeki anlamını indexleme.
 • 10 dile ait yüzbinlerce veri hücresi içerisinde kelimelerin eş ve zıt, tamlama, köken bilgisi, anlam ve imlalarını bulma.
 • Aradığınız kelime ile türetilmiş tamlama, deyim ve atasözlerini listeleme.
 • Aranılan kelimenin hangi maddenin anlamında geçtiğini ve örnek cümlelerde görme.
 • Çözümleyici özelliği ile kelimelerin yıpranması, silinmesi veya okunamaması gibi durumlarda kelime çözümleyebilme.
 • Çözümleyicinin bulduğu sonuçların detayına görüntüleyebilme.

 

Sayısal Kitap : Türkçe Dijital Kütüphane (17 Ekim - 18 Kasım)

Saysısal Kitap Türkçe Sayısal Kütüphane - Türkçe e-Kitap ve e-Dergi Platformu, içeriğinde Atatürk'ün Bütün Eserleri koleksiyonu, Abaküs, Alef, Alis, Ankara Üniversitesi, Arkeoloji ve Sanat, Bilgi Yayınevi, Bilim ve Gelecek, Bulut, Ceres, Edebi Şeyler, Edisyon Kitap, Ege, Evrensel, Galeri Nev, Gerlach Press, Gita, Günışığı, Homer, İş Bankası, Kafe Kültür, Kaynak, Kelime, Kırmızı Kedi, KodLab, Literatür, Lena and Mama, Logos, Maya,  Mylos Yayın, Nika, Nesin Yayınevi, N.Erbakan Üniv., Notos, Optimist, Öteki, Ötüken, Pusula, Redhouse Yayınevi, Sadberk Hanım Müzesi,  Sis, Sıfır Bir,  Sosyal Araştırmalar Vakfı, Tarih Vakfı,Tekir, Tudem, Varlık, Yapı Kredi, Yordam, Zoe gibi seçkin yayınevlerinin elektronik kitapları bulunmaktadır.

 

221B Polisiye, Anlatıcı, Bilim ve Ütopya, Episode Yerli, Episode Yabancı, HR İnsan Kaynakları, tüm sayılarıyla Notos Dergisi, Öykü Gazetesi, Plak Mecmuası, Sözcükler Edebiyat Dergisi, Toplumsal Tarih Dergisi, Varlık Dergisi, Yapı Kredi 'nin Cogito ve Kitap-lık dergileri de platformda yer almaktadır.

Akbank Sanat Yayınları, ART Unlimited Sanat Dergisi, Bikepedia Dergisi, BRIQ Journal,  Akdeniz Akademisi, Keçi Edebiyat, Kültürel Mirası Koruma Derneği, SineFilozofi Dergisi, Tema Vakfı ve Terakki Vakfı Okulları e-kitap ve e-dergileri de açık erişim olarak kullanıma sunmaktadır.

Kullanıcılar,SAYISAL KİTAP platformundaki kitaplara herhangi bir bilgisayar veya mobil cihaz üzerindeki web görüntüleyici ile ulaşabilir, sorgulama ve filtreleme seçenekleri ile istediği kitabı bulabilir ve ücretsiz olarak okuyabilir. Kullanıcılar dilerlerse, seçtikleri kitaplardan kendi kitaplığını oluşturabilir ve okudukları kitaplar içerisinde arama ve işaretleme yapabilir. Kitapla ilgili not alma, atıf yapma, sosyal medyada bağlantı paylaşma gibi özellikleri kullanabilir.

 

Tümer ALTAŞ Sınav Hazırlık ve Dil Eğitimi Veri Tabanı - 30 Kasım Kasım (01)

Tümer ALTAŞ A.Ş. Online Sınav Hazırlık ve Dil Eğitimi veri tabanı (e) YDS, YÖKDİL, TIPDİL, PTE, IELTS, TOEFL iBT sınavlarına hazırlık amacıyla oluşturulmuş bir veri tabanıdır.

Deneme erişimi için: https://tumeraltas.com.tr adresinde kurumsal e-posta adresinizle (edu.tr) “Kayıt” oluşturun. Gelen onay epostasındaki bağlantı adresini tıklayarak üyeliğinizi etkinleştirin. Giriş yaptığınızda tüm eğitimler etkinleşecektir. Üst menüden tüm içeriklere ulaşabilirsiniz.

 

Turcademy - Güzel Sanatlar, Hukuk, Kültür Yayınları ve Üniversite Yayınları Koleksiyonları (17 Ekim - 25 Kasım)

Turcademy, Türkiye'de tüm akademik yayınları tek bir portal altında toplayarak akademik yayınların dijital olarak akademisyenlere, araştırmacılara ve öğrencilere kolay bir şekilde ulaştırmak ve Türkiye'deki e-kitap yayıncılığına katkıda bulunmak amacıyla Informascope firması tarafından geliştirilmiş yerli bir e-kitap platformudur. Üniversitemizin Sosyal ve Beşeri Bilimler, Doğa Bilimleri, Sağlık Bilimleri ve Mühendislik Bilimleri koleksiyonlarına abonelikleri bulunmaktadır. Bu koleksiyonların dışındaki diğer koleksiyonlar 25 Kasım 2022 tarihine kadar deneme erişimine sunulmuştur.

 

University of Chicago Press (01 Ekim - 31 Ekim)

1890 yılında University of Chicago’nun üç ana biriminden biri olarak kurulan University of Chicago Press, en yüksek standartlarda bilimi yaymayı, eğitimi teşvik etmeyi ve kültür hayatını zenginleştirmeyi kendine görev adamış bir yayın evidir.

Sosyal ve beşeri bilimler, eğitim, biyolojik ve tıbbi bilimler ve fen bilimleri alanları gibi çok çeşitli dallarda 75 dergi ve ciltli seri içeriğine sahip olan veri tabanında 2004’ten bu yana tüm dergiler çevrimiçi olarak erişilebilirdir.

 

Wikilala Veri Tabanı (25 Ekim - 01 Aralık)

Wikilala veri tabanı, sosyal bilimler başta olmak üzere hemen hemen tüm kategorilerde Osmanlı ve Erken Cumhuriyet dönemine ait (1729-1950) gazete, dergi ve kitaplara erişim sağlamaktadır. Ceride-i Havadis, Cumhuriyet, Tasvir-i Efkâr, Servet-i Fünun, Ulus, Vatan ve Milliyet gibi Osmanlı ve Erken Cumhuriyet dönemi süreli yayınlara ulaşılabilir ve tüm gazeteler içerisinde günümüz Türkçesiyle arama yapılabilir.

 • Gazeteler: 1 milyon sayfaya yakın ulusal ve yerel Osmanlıca ve Türkçe gazeteler içerisinde günümüz Türkçesiyle tam metin arama yapabilirsiniz.
 • Dergiler: Mizahtan ekonomiye, sosyolojiden teknolojiye onlarca kategoride 750 bine yakın dergi sayfasına erişin. Servet-i Fünun, Demet, Diyojen, Futbol, Şehbal ve Felsefe mecmuası ve dahası hepsi bir arada.
 • Kitaplar: Edebiyattan sanata, tarihten bilime onlarca kategoride 500 bine yakın kitap sayfasında tam metin arama yapabilirsiniz.
 • MakalelerYazmalarBelgeler ve tüm Osmanlıca materyaller içerisinde arama yapın.