Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı

Ücretsiz e-Kitaplar

ÜCRETSİZ e-KİTAPLAR

ÇOMÜ e-Yayınları

ÇOMÜ e-Yayınları

 

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi tarafından yayınlan tam metin ücretsiz e-kitapları içermektedir. Arşivin yakın zamanda ÇOMÜ de yayınlanan 100'ün üzerinde e-kitabı içermesi planlanmaktadır.
Project Gutenberg

Project Gutenberg

Kültürel eserleri dijital ortama aktarmak, arşivlemek ve dağıtmak amacıyla gönüllüler tarafından yürütülen bir çalışmadır.
Google Books

 

Telif haklarının dışındaki kitaplar çevrimiçi olarak incelenebilir ve bunlardan kamu kullanımına açık olanlar indirilebilir ve kaydedilebilir.
HathiTrust

 

10 milyonun üzerinde dijital cilt içeren US araştırma kütüphanelerinin ortak bir deposu. Tümüne ücretsiz erişim yoktur, ancak 2,5 milyonun üzerinde kamu kullanımına açılmış dijital eser indirilebilir.
ipl2 (Internet Public Library)

 

45000+ tam metin eserler, romanlar ve kurgusal olmayan çevrimiçi referans eserler. Taramayı kolaylaştırmak için koleksiyonlar konulara göre sınıflandırılmıştır, aynı zamanda bütün koleksiyonlar taranabilir.
Online Books Page

 

Pensilvanya Üniversitesi’nin kütüphanesi tarafından güncellenen, internet üzerinden ücretsiz okunabilen 1 milyon e-kitabın düzenli olarak güncellenen bir listesi.
Open Library

 

İnternet Arşivinin bir projesi, 20 milyon kitabın kaydını ve 1.7 milyon taranmış kitaba erişimi sağlamaktadır. Arama sadece e-kitaplarla sınırlıdır.
National Academies Press

 

US Ulusal Bilimler Akademisi, Ulusal Mühendislik Akademisi, Tıp ve Ulusal Araştırmalar Konseyi Enstitüsünden 4000'in üzerinde başlık indirilebilir. Ücretsiz PDF'ler sadece NAP sitesinden kullanılabilir ve telif hakları yasalarına tabi kalır.
InTech

 

Bilim, Teknoloji ve Tıp alanlarını kapsayan, 2000'den fazla kitap ve derginin multidisipliner açık erişim yayıncısı.
American Memory

 

Bu tarihsel koleksiyon çeşitli konu alanlarında 1500 adet 19. yüzyıl Amerikan e-kitabı içerir.
DOAB: Directory of Open Access Books

 

Bir kaç üniversitenin yayınını içeren 35 yayıncıdan 1265 akademik hakemli kitabı içerir.
Making of America (Michigan University)

 

Amerikan sosyal tarihini içeren dijital kütüphanede, yaklaşık olarak 1850-1877 yıllarından yaklaşık olarak 1600 dijital kitap bulunmaktadır.
Questia

 

5000'in üzerinde klasik ve nadir kitap ücretsiz olarak çevrimiçi okunabilir.
University of California Press

 

UCP’s Scholarship Editions’dan 500’ün üzerindeki başlık kamu kullanımına açıktır. Bu başlıklar sanat, fen, tarih, müzik, din ve roman içeriklidir.
bookboon.com

 

Disiplinlere göre kategorilenmiş 1000 ücretsiz e-kitap.
bartleby

 

Shakespare de dahil olmak üzere bir çok klasik edebi eserin tam metni.
Blake Archive

 

Bu arşiv William Blake'in "illuminated books" un elekktronik kopyalarının yanı sıra ona ait bir çok resim, tablo ve el yazması eserleri kapsamaktadır.
CARRIE

 

İtalya'da Avrupa Üniversitesi Enstitüsünün ev sahipliğini yaptığı bu tam metin elektronik kütüphane dijital ortama aktarılmış asıl dökümanların yanı sıra tarih ekitaplarını da içermektedir.
Film Studies for Free

 

Film çalışmaları ile ilgili erişime açık e-kitapların bir listesi.
From the Archives (Guggenheim)

 

Guggenheim'den olan bu sitede, Francis Bacon ve Kandinsky gibi ressamların sergilerinin yanı sıra akımların ve temaların bulunduğu 65 adet ücretsiz sergi katalogu vardır.
Gallica

 

Gallica, Bibliothèque Nationale de France ve ortaklarının dijital kütüphanesidir. 1997'den beri çevrimiçi olan kütüphaneye her hafta binlerce yeni öğe eklenmekte ve şu anda birkaç milyon belgeye erişim sağlamaktadır.
HSRC Press

 

Sosyal bilimlerde Güney Afrika açık erişim yayıncısı. Basın, İnsan Bilimleri Araştıma Konseyi'nin araştırma verilerini ve dışarıdan yazılmış eserleri yayınlar. Bir çok başlığı indirmek ücretsizdir.
Literature Project

 

Tam metin kitapların, şiirlerin, tiyatroların ve demeçlerin koleksiyonu.
Making of America (Cornell University)

 

Amerikan sosyal tarihini içeren dijital kütüphanede, 19. yüzyıla ait, çoğunlukla serilerde odaklanmış, 267 dijital kitap bulunmaktadır.
ManyBooks

 

Klasik metinler farklı tür e-kitap okuyucularını kapsayacak şekilde çeşitli formatlarda indirilebilir. Yeni başlıklar düzenli olarak eklenir ve bir RSS yeni eklemeler için kullanılır.
Open Book Publishers

 

Beşeri ve Sosyal Bilimlerde bağımsız bir akademik yayıncı. Kitapların çoğu ücretsiz online okuma için kullanılabilir.
Page by Page Books

 

Kamu kullanımına açık olan e-kitapların çevrimiçi okunmasını ve web sayfalarının bir dizi halinde sunulmasını sağlar. Böylelikle istenilen sayfalar işaretlenebilir.
Perseus Digital Library

 

Aranabilir ve gözatılabilir bir e-kitap koleksiyonu. En büyük koleksiyonları klasikler ve 19. yüzyıl Amerikan çalışmalarıdır. Diğer koleksiyonlar Arapça, Alman ve Rönesans materyalleridir.
Society of Antiquities of Scotland

 

Konferans faaliyetlerinin yanı sıra, bu site baskısı tükenmiş arkeolojik monografi serilerine erişimi sağlamaktadır.
Botanicus

 

Missouri Botanik Bahçesi Kütüphanesinden tarihi botanik edebiyatına ücretsiz erişim portalı. Hali hazırda, RSS beslemesi ile son eklemelere ulaşılabilinen 1000'in üzerinde başlık (kitap ve dergi) içerir. Görüntüler ticari olmayan kullanımlar için ücretsizdir.
FreeBooks4Doctors

 

Bu site 360 adet ücretsiz tıbbi kitaba erişimi sağlamaktadır.
NCBI Bookshelf

 

Ulusal Biyoteknoloji Bilgileri Merkezi'nin kitaplık sitesi, yaşam bilimleri ve sağlık hizmtleri hakkında kitap ve belgelere ücretsiz erişimi sağlamaktadır.
O'Reilly Open Books Project

 

Bilgisayar biliminde ücretsiz e-kitaplar koleksiyonu.
Chicago University Press free monthly ebook

 

Chicago Üniversitesi Press'den her ay ücretsiz kullanılabilen farklı bir e-kitaptır.
Cornell University Library Historical Monographs Collection

 

Telif hakkı süresi dolmuş farklı disiplinlerden seçilen monografilerden oluşan bir koleksiyon.
E-Books Directory

 

Ücretsiz indirilebilen e-kitapların, belgelerin ve ders notlarının gelişen bir listesi. Konuya göre arama yapmak ve güncel ekleri ya da popüler başlıkları görmek mümkündür.
Adelaide

 

Edebiyat, felsefe, bilim, din ve tarih içeren klasik eserlerin koleksiyonu. Not: Bunlar baskı kopyalarını sıralama girişimi olmadan, yeni basım olarak yayınlanmıştır.
Global Text Project

 

Bir kreatif ortak lisans ile kullanılabilen ticaret, programlama, eğitim, sağlık, fen ve sosyal bilimler alanındaki lisans e-derskitaplarının bir koleksiyonu.
Internet Archive Text Archive

 

Çok çeşitli romanlar, popüler kitaplar, çocuk kitapları, tarihsel metinler ve akademik kitaplar içerir.
OAPEN Library (Open Access Publishing in European Networks)

 

Avrupalı yayıncılardan PDF şeklinde belgeler olarak ücretsiz kullanılabilen, çeşitli dillerde 860+ başlık içeren birçok disiplinle hitap eden açık erişim kütüphanesidir. OAPEN-UK JISC e-kitap projesi kapsamında İngiltere (UK) yayıncılarından 30 başlık bulunmaktadır.
Ohio State University Press

 

Özellikle edebiyat ve tarih alanlarında çeşitli bilimsel metinlere açık erişim sunar.
University of Pittsburgh Press

 

750'nin üzerinde monografinin birçok disipline hitap eden koleksiyonları açık erişimde kullanılabilir.
Wikibooks

 

Herkes tarafından düzenlenebilen birçok disipline hitap eden açık içerikli ders kitaplarıdır. Birçok kitap tamamlanmamıştır. Ancak bu nitelikli kitaplar wikibooks’un en kaliteli kitaplarını temsil ettiği toplum tarafından kabul görmektedir.