Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı

De Gruyter Veritabanları Deneme Erişimine Açılmıştır (3 Ekim - 30 Kasım)

2018 Deneme Veritababları

De Gruyter'den IUPAC Standards Online, Building Types Online, Treasury of Linguistic Maps Online, Nano Online, World Biographical Information System Online, Energy Online, Spark Online Reference ve Enzymes Online veritabanları deneme erişimine açılmıştır.

IUPAC Standards Online, 1960’dan beri IUPAC in Pure and Applied Chemistry adlı resmi dergisinde yayınlanmış standartları toplayarak bir araya getiren, bu standartlara  erişimi kolaylaştıran ve alanında tek olma özelliği gösteren bir veri tabanıdır.

Erişim için tıklayınız.

Building Types Online, Singapor Teknoloji ve Dizayn Üniversitesi’nden Profesör Oliver Hekmann tarafından yayıma hazırlanmış olup mimari açıdan farklı yapı çeşitlerini inceleyen bir veri tabanıdır. Bu veri tabanında müzeler, okullar, ofis ve işyerleri, kütüphaneler, endüstriyel amaçlı kullanılan binalar gibi farklı yapı tiplerinin iç ve dıştan fotoğrafları ve teknik çizimleri, bilgisayar grafikleriyle desteklenmiş olup ayrıca her yapının özellikleriyle ilgili konu bazlı tezler ve makale/araştırma yazılarına linkler mevcuttur.

Erişim için tıklayınız.

Treasury of Linguistic Maps Online, De Gruyter Mouton ve diğer De Gruyter yayınevleri tarafından yıllar içinde yayınlanmış  olan atlaslar ve diğer kaynaklardan seçilmiş linguistik haritaları içermektedir. Her harita yüksek çözünürlükle taranmış ve metadata ile taranabilir hale getirilmiştir. Alt disiplin, dil, coğrafi konum, tarihsel periyod gibi pek çok özelliğe ek olarak Treasury of Linguistic Maps dil bilimi alanında görsel bilgiler içeren bir kaynaktır.

Erişim için tıklayınız.

Nano Online, Nanoteknolojiyle bağlantılı tüm alanlardaki fizik, kimya, mühendislik, tıp gibi araştırma sonuçlarına hızlı bir şekilde ulaşmanızı sağlayan bir üründür. Veri tabanındaki bilgi ve içerik De Gruyter tarafından Nanoteknoloji alanında yayınlanmış dergi makalelerinden ve kitaplardan gelmekte olup ayrıca diğer yayınevleri tarafından basılan dergilerde yayınlanan makalelerden alınan bilgilerle de desteklenmiş ve zenginleştirilmiştir.

Erişim için tıklayınız.

World Biographical Information System Online, De Gruyter tarafından yayınlanan bu veritabanı M.Ö. 4 bin yıldan bu yana dünyanın tüm ülke ve bölgelerinden, tüm sınıf ve mesleklerinden kişiler, aileler ve gruplar ile ilgili bilgi sunan en kapsamlı ve en geniş eşsiz bir biyografik veritabanıdır. İçerisinde dünya çapında 6 milyon insan ile ilgili kısa biyografik detay ve biyografik makale, 1559 yılından 21. yüzyılın başlangıcına kadar yayınlanan 8.4 milyon orijinal biyografik makale ve dünyanın tüm ülkeleri ve bölgelerinde yaşamış ve etkili olmuş insanların biyografilerini barındırır.

Erişim için tıklayınız.

Energy Online, Enerji politikası ve Ekonomi, Enerji Dönüştürme ve Depolama,  Enerji Verimliliği, Enerji Üretimi ve İletimi, Yenilenebilir Enerji ve Enerji Teknolojisi alanlarında 1500’den fazla De Gruyter içeriğine sahiptir.

Erişim için tıklayınız.

Spark Online Reference, Nanomateryal, Biyokimyasal Mühendislik ve Biyoteknoloji, Endüstriyel Kimya ve Madde Fiziği gibi alanlarda 1000 den fazla makale ve De Gruyter içeriğine erişim sağlamaktadır.

Erişim için tıklayınız.

Enzymes Online, Biyoloji, tıp, kimya, fizik, matematik ve mühendislik dahil olmak üzere ilgili tüm disiplinlerden enzimoloji üzerine uyarlanmış derlemeleri içermektedir. Enzimlerin işlevi, analizi ve uygulanması ile ilgili çok çeşitli konuları kapsamaktadır.

Erişim için tıklayınız.

Kullanıcı kılavuzları için tıklayınız.