Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı

ÇOMÜ Kütüphanesinden yeni bir abonelik: Clarivate InCites Benchmarking, Journal Citation Reports, InCites ESI - Essential Science Indicators Veri Tabanları Erişime Açılmıştır.

Clarivate InCites Benchmarking, Journal Citation Reports, InCites ESI - Essential Science Indicators

Incites Benchmarking & Analytics; Akademik, kamu ve özel sektörden kurumlar için ulusal veya uluslararası bağlamda rakiplerin/modellerin üretkenliği ve kıyaslama çıktısını analiz etmek için kullanılan, atıf temelli bir değerlendirme aracıdır. Incites, Dünya genelinde 200’den fazla ülke/bölge, 16.000’den fazla kurum, 1.400’den fazla fon sağlayıcıyı inceler. Incites ile kişi, kurum, ülke karşılaştırmaları yapabilir; analiz çıktılarını raporlayabilirsiniz. İşbirliği sekmesi ile gerek yurt içi gerekse yurt dışı ortak yayınlarınızı görebilir ve araştırmalarınıza yön verebilirsiniz. Incites yaptığı bilimsel analiz ve metrikler ile kurumların stratejik olarak vizyonlarına ve planlamalarına ciddi katkılar sağlamaktadır. Incites, Web of Science’ dan sağlanan sektörün en güvenilir içerik ve ispatlanmış atıf ölçütlerini kullanmaktadır. Güçlendirilmiş ara yüzüyle bu eşsiz çözüm ile kurum yönetimleri, fon sağlayıcılar, kamudaki karar alıcılar, bilgi profesyonelleri, araştırmacılar, kütüphaneciler ve yayıncılar araştırma değerlendirmesi ve karşılaştırması konusunda kesinlikle büyük bir fayda sağlayacaktır.

Clarivate verilerinin kullanıldığı ranking sistemleri: Cwts Leiden Ranking, CWUR, RUR, ARWU, US News, URAP.

Detaylı bilgi ve kullanıcı rehberleri için tıklayınız.

 

Journal Citation Reports (JCR), atıf verilerine dayanan sayısal veriler ve istatistik temelli bilgilerle dergileri değerlendirme imkanı sunar. JCR dergi ve kategori seviyelerine göre araştırmanın etkisini ölçer ve atıflar arasındaki ilişkiyi gösterir. JCR ile, dergiler ile ilgili veri sağlayabilir, derginin etki faktörünü değerlendirebilir ve çeşitli arayüzlerle bağlantı sağlayabilirsiniz.

Dergi performans metrikleri dünyanın önde gelen dergilerini değerlendirmek için sistematik, objektif bir yöntem sunar.  

  • Dergi karşılaştırmaları
  • Geçmişe dönük dergi etki faktörleri ve Q değerleri
  • İndekslenen dergi listeleri
  • Konu alanlarına göre dergiler
  • Diğer dergi indikatörleri (article influence score, immediacy index, impact factor without self citations,  vb gibi)

  Detaylı bilgi ve kullanıcı rehberleri için tıklayınız.

 

Essential Science Indicators; InCites platformunun  bir  parçası olan Essential  Science Indicators, çalışma  alanınızdaki  etkili  kişileri,  kurumları, raporları, yayınları, ülkeleri ve hatta çalışmanızı etkileyebilecek gelişmekte olan diğer araştırma alanlarını tespit etmenize yardımcı olmaktadır. Dergi makale yayın sayısı ve atıf verisine dayanan bilimsel performans istatistikleri ve bilimsel trendler üzerinden 22 özel araştırma alanındaki en   popüler   bilim   adamlarını,   kurumları,   ülkeleri   ve dergileri sıralayın.

Yüzlerce disiplinde etkili bireyleri, kurumları, makaleleri, yayınları, ve ülkeleri belirleyin  — bununla birlikte gelecekteki çalışmaları etkileyebilecek yeni araştırma alanlarını keşfedin.

Detaylı bilgi ve kullanıcı rehberleri için tıklayınız.

Ekler

Incites.pdf
Incites_TR.pdf