Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı

Index Islamicus Online ve Encyclopedia of Islam Veri Tabanları Deneme Erişimine Açılmıştır. (21 Kasım - 18 Aralık)

Index Islamicus Online ve Encyclopedia of Islam Veri Tabanları Deneme Erişimi

Index Islamicus Online, İslam dünyası ile ilgili tüm konu alanlarını kapsayan yayınların uluslararası sınıflandırılmış bibliyografik bilgilerine, farklı Avrupa dillerinde erişim sağlamaktadır. 1906’dan günümüze, 600.000 den fazla kayda ve 5000’den fazla dergiye erişim bulunmaktadır. Index Islamicus yılda 4 kez güncellenmekte, her üç ayda bir yaklaşık 5000 – 6000 yeni kayıt eklenmektedir.
Index Islamicus tek başına temel bir kaynak değildir. Diğer kaynak ve literatürler için rehber niteliğinde; din, kültür ve İslam dünyası ile ilgili araştırma yapmak isteyen kullanıcılara yardımcı olmak üzere tasarlanmış, kapsamı sürekli büyümekte olan kitap, dergi makalesi ve haber kaynaklarından oluşturulmuş oldukça geniş kapsamlı bir veri tabanıdır. Index Islamicus içerdiği yayınları, karışık sınıflama ve eş anlamlı sözcükler sözlüğünü kullanarak görüntülemektedir.

Deneme erişimi için lütfen tıklayınız.

Platform kullanım özellikleri hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Encyclopaedia of Islam Online (EI Online) 2. baskı (“EI2”) ve 3. baskıların (“EI3”) yayınlanan tüm sayılarını içermektedir. 2007 yılında başlatılan son baskı için çalışmalar sürdürülmektedir. EI Online arama motoru her iki baskıdan en popüler ve en güncel sonuçları otomatik olarak taramaktadır. EI2 (1955-2005) ve EI3. (2007-) baskılara ait tüm materyallere erişim imkanı vardır.

  • Yüzlerce bilim adamı tarafından girilmiş 17.000'in üzerinde kayıt yer almaktadır.
  • Renkli illüstrasyonlar içermektedir.
  • Her makalenin sonunda kolay referans bilgileri yer alır.
  • Yılda 6 kez güncellenmektedir.
  • Toplamda 800.000 kelimelik içeriği erişime sunmaktadır.

Encyclopaedia of Islam Online’a her 2 ayda bir 125-150 makale eklenmektedir. Bu da yıllık 800,000 kelimeye denk gelmektedir. Ayrica 90 adet harita içeren Tarihi İslam Atlası (Historical Atlas of Islam ) da bu referans kaynağına 2012 yılında eklenmiştir.

Deneme erişimi için lütfen tıklayınız.

Platform kullanım özellikleri hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

DENEME ERİŞİMİ KAPSAMINDA KULLANIMA AÇIK OLAN KAYNAKLAR YEŞİL ASMA KİLİT ŞEKLİ İLE BELİRTİLMİŞTİR.